Kuchenny blat to nieodłączny element wyposażenia każdej, dosłownie każdej kuchni. To w tej części domu zaczynamy i kończymy dzień przygotowując posiłki. W związku z tym oświetlenie kuchni to bardzo ważna kwestia. Zatem w jaki sposób oświetlić blat w kuchni? Poniżej kilka praktycznych rozwiązań.

Dobór oświetlenia do koloru blatu

Podjęcie decyzji o centralnym oświetleniu wiąże się z faktem, że blat w kuchni nie będzie wystarczająco oświetlony. Zadzieje się tak, ponieważ zasłonimy światło padające z góry swoją własną sylwetką.

Najlepszym rozwiązaniem jest dobranie oświetlenia w sposób indywidualny. Wybierając rodzaj oświetlenia do kuchni należy wziąć pod uwagę kolor blatu oraz tworzywo z jakiego jest on wykonany. W związku z tym, że strumień światła odbija się od koloru jasnego, przy tego 32rodzajach blatach można stosować słabsze oświetlenia.

Niemniej jednak w przypadku ciemniejszego blatu warto zainwestować w mocne oświetlenie, które doda blasku i jasności w całej kuchni. W przypadku szklanych blatów zastosowanie punktowego oświetlenia typu LED może okazać się ryzykowne – może się odbijać na tafli szklanego blatu.

lampa sufitowa kuchenna

Najlepsze oświetlenie w kuchni

Podczas wybierania idealnego oświetlenia pasującego do aranżacji kuchni, należy zwrócić uwagę na naturalną barwę światła, która nie będzie męczyć oczu. Cała powierzchnia robocza blatu powinna być równomiernie oświetlona z możliwością punktowanie wykorzystania stróżek padającego światła.

Oświetlenie centralne powinno współgrać z bocznym oraz naturalnym i sztucznym oświetleniem. Bez względu na to czy wykorzystamy oświetlenie sufitowe czy boczne, światło powinno być takie, aby nie męczyło oczu. Dobre zastosowanie znajdują punktowe halogeny, które rozmieszcza się wzdłuż strefy roboczej lub oprawy reflektorowe, których głowice można kierować w dowolne miejsce. Idealnym uzupełnieniem całego oświetlenia może okazać się oświetlenie podszafkowe, które jak sama nazwa wskazuje montuje się w przestrzeniach znajdujących się w meblach.

Taśmy LED w projektowaniu kuchni

Chcąc wykorzystać taśmy LED można skorzystać z rozwiązań jakie proponują producenci oświetleń a mianowicie lampki LED na taśmach. Tego rodzaju gadżety można zamontować pod szafkami. W przypadku, gdy w kuchni brakuje tego typu wiszących mebli można zastosować oświetlenie dekoracyjne w postaci lamp rozłożonych na długim kablu.

Blatem roboczym może być także wyspa, która powinna być bardzo dobrze oświetlona. Wykorzystanie odpowiedniego światła może także ją wspaniale wyeksponować w całej przestrzeni kuchni. Dzięki temu stanie się ona punktem centralnym oraz ekspozycyjnym całego pomieszczenia.

Do wykorzystania idealnie mogą sprawdzić się wszelkiego rodzaju lampy zwisające z sufitu na cienkich kablach czy sznurkach. Linki dają możliwość regulacji długości, dzięki czemu istnieje możliwość ich dopasowania do własnych, indywidualnych potrzeb. Możliwości oraz inspiracji jest sporo. Najważniejsze, aby spośród dostępnych wybrać te idealne dla siebie, które okażą się w naszym przypadku najbardziej praktyczne.