Dzisiejsze biuro to nie tylko krzesło, regał i biurko. Aranżacja biura to także oświetlenie, akustyka, elementy wyposażenia oraz kolorystyka. To wiele czynników, które wpływają na całą przestrzeń biurową czyniąc ją idealną.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni w biurze

W momencie wprowadzenia się do budynku, które jest w pełni przygotowane oraz zaaranżowane, pole manewru urządzenia biura jest znacznie ograniczone. Mając możliwość urządzenia biura od samego początku pole do popisu jest większe a co za tym idzie, możliwości także. Mając możliwość, warto skorzystać z porady architektów, którzy doradzą jakie meble biurowe będą idealne.

Doświadczony specjalista będzie potrafił wykorzystać wszystkie walory wnętrza. Dopasowując meble do biura weźmie pod uwagę nie tylko przestrzeń w jakiej będą się one znajdować, ale i specyfikę firmy czy przedsiębiorstwa. Duże okna to duży plus, ponieważ można ciekawie wykorzystać przestrzeń przy ich udziale.

fotele biurowe

Zadbaj o oświetlenie

Posiadając duże okna, które rozjaśnią przestrzeń można liczyć na komfortowe warunki pracy. Najlepiej pracuje się przy świetle dziennym. Budynek biurowy, który jest usytuowany w nieodpowiednim miejscu może wymuszać potrzebę nadmiernego użycia sztucznego światła. Najczęściej popełnianym błędem w zakresie projektowania przestrzeni biurowej jest użycie nieodpowiedniej barwy światła oraz stosowanie zbyt silnych ich źródeł.

Światło, które jest zbyt mocne męczy i nie pomaga w skupieniu się nad pracą. Ponadto może powodować problemy ze wzrokiem a także złe samopoczucie. Idealną sytuacją jest możliwość posiadania przez każde biurko odrębnego oświetlenia, które jest dopasowane do potrzeb każdego pracownika.

W małych i niewielkich biurach jest to rozwiązanie bardzo proste do wprowadzenia w życie. W korporacjach i większych firmach, gdzie panuje open space, czyli otwarta przestrzeń biurowa, rozwiązanie takie może nie spełniać swojego założenia i być trudne do wdrożenia.

Łagodne i stonowane kolory ścian i dodatków biurowych

W każdej przestrzeni biurowej powinny dominować barwy, które są stonowane. Im kolory są jaśniejsze i bardziej naturalne, tym praca jest przyjemniejsza. Samopoczucie osób pracujących w kontrastowych zbyt żywych kolorach jest zdecydowanie gorsze.

Niemniej jednak przy doborze neutralnych barw farb, można wykorzystać fotele biurowe o bardziej nasyconych kolorach. Same szafy biurowe powinny być pojemne a kolor ich dopasowany do całego wnętrza. Natomiast biurko biurowe powinno spełniać wszelkie standardy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, aby nie zaszkodzić zdrowiu przy ośmiogodzinnym trybie pracy, czyli spędzeniu tego czasu przy biurku. Należy pamiętać o tym, że agresywne kolory, które są mocno przesycone barwą utrudniają pracę i wpływają negatywnie na samopoczucie oraz skupienie.

Mogą one powodować wręcz agresję oraz irytację co wpłynie negatywnie na jakość pracy zatrudnionych pracowników w tym biurze. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby przestrzeń biurowa była mocno przemyślana.