Zastanawiasz się, jak dobrać kolor dachu do elewacji?

Piękny dom to nie tylko jego wnętrze, ale również spójny wygląd elewacji zewnętrznej. Kolor elewacji, rodzaj i styl ogrodzenia, system okienny, a, co niezwykle istotne, rodzaj zadaszenia, będą decydowały o pełnej kompozycji. W dzisiejszym wpisie pochylę się nad odpowiedzią na trudne pytanie, a mianowicie: jak dobrać kolor dachu do elewacji?

Rozwiązania kolorystyczne a wykończenie domu

W architekturze i budownictwie znajdziemy kilka metod postępowania w przypadku określania koloru zadaszenia. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że kolor poszycia powinien być spójny z kolorem ram okiennych i okiennic. Inni spierają się, że należy wziąć pod uwagę kolor fasady.

Sprawdź, jak dobrać kolor dachu do elewacji.

Jeszcze inni zwracają uwagę na styl, w jakim utrzymana jest cała budowla. Niewątpliwie, to, jak dobrać kolor dachu do elewacji powinno wiązać się z naszymi preferencjami. Najczęściej dobiera się taki odcień poszycia, który kontrastuje z kolorem elewacji, a jednocześnie jest na tyle funkcjonalny, że nie brudzi się, nawet przy dłuższym użytkowaniu.

Jak dobrać kolor dachu do elewacji  – paleta barw

Aby łatwiej oszacować kolorystykę, przedstawię trzy najpopularniejsze kolory zadaszenia, które chętnie wybierają klienci:

  • biel

Jak dobrać kolor dachu do elewacji, kiedy ściany pomalowane są na biało? – W tym przypadku doskonale sprawdzi się czarne i grafitowe poszycie.

  • szarość

Szare ściany świetnie komponują się z czarnym bądź grafitowym odcieniem blachodachówki.

  • krem i żółte tony

W przypadku odcieni z żółtym pigmentem, warto stawiać na brązowe poszycie dachowe.