lampka biurkowa

Większa część z nas pracuje w systemie ośmiogodzinnym. To znaczna część dnia, dlatego też tak bardzo istotne jest zapewnienie pracownikom godnych warunków pracy. Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia ochrony i zdrowia i życia pracowników – to jego obowiązek wynikający z Kodeksu Pracy. Jak to się ma do oświetlenia? O tym już poniżej.

Co musisz wiedzieć o biurowym oświetleniu?

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej jasno określa wszelkie normy, które dotyczą oświetlenia w miejscu pracy. Poza tym oświetlenie biurowe musi być zgodne z normami obowiązującymi w Polsce: PN-EN 12665:2008 oraz PN-EN 12464-1:2012. Przepisy te określają to jakie są wymagania odnośnie natężenia światła poszczególnych pomieszczeń i stanowisk w miejscu pracy. Odpowiednie oświetlenie biura owocuje wygodą widzenia pracownika oraz ułatwia mu pracę. Dzięki temu wydajność i jakość pracy jest lepsza co z kolei pozytywnie wpływa na stan zdrowia pracowników.

lampa do biurka

Normy i rekomendowane wartości światła

Aby idealnie dobrać odpowiedni poziom światła należy wziąć pod uwagę pewne parametry. Nowoczesne oświetlenie biura uwzględnia przede wszystkim rozkład luminacji w otoczeniu. Luminację określa się jako współczynnik odbicia światła od powierzchnia. To w jakich kryteriach jest rozpatrywany ten parametr zależy od specyfiki biura i pomieszczeń w jakich się one znajdują. Kolejny parametr to natężenie oświetlenia, ponieważ od niego zależy szybkość oraz wygoda widzenia. Kolejna rzecz to olśnienie w procesie widzenia.

Może do niego dojść w przypadku zbyt wysokiej luminacji, a co za tym idzie może powodować dyskomfort. Nie bez znaczenia jest także barwa światła i oddawanie barw, co jest kluczem na pewnych stanowiskach pracy. Kwestia, której należy bezwzględnie unikać to efekty stroboskopowe oraz wszelkie migotania światła. Oświetlenie do biura posiadające tego typu efekty może wprowadzać dekoncentrację oraz dyskomfort.

Zadbaj o odpowiednią barwę światła w biurze

Każdy pracownik bez względu na charakter pracy powinien mieć zapewniony dostęp do światła dziennego. Daje ono poczucie komfortu pracy. Ponadto wpływa modelowanie przestrzeni, które pozytywnie wpływa na pracowników znajdujących się przy swoich stanowiskach pracy.

Mimo, że lampy biurowe sufitowe są idealnym rozwiązaniem, które równomiernie oświetla przestrzenie, to warto pomyśleć o tym, aby pracownik miał dostęp do świata zewnętrznego w postaci światła dziennego. Nie musi być one głównym źródłem światła, ale projektując przestrzeń biurową należy upewnić się, że okna nie będą sprawiać, że pracownik utraci prywatność lub odczuje dyskomfort wzrokowy.  Wszystkie przepisy, które określają normy sposobów oświetlenia w miejscu pracy uwzględniają potrzeby ludzi pracujących.

Należą do nich przede wszystkim wygoda widzenia, wydolność wzrokowa oraz jakże niezbędne bezpieczeństwo. Wybierając jakiekolwiek oświetlenie bez względu na to czy będą to lampy biurowe wiszące czy lampy biurowe led, należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby danego stanowiska pracy oraz pracownika, który się na nim znajduje.