lekcja anatomii doktora tulpa

Jeśli lubisz niebanalne dekoracje w aranżacjach wnętrz, na pewno przypadnie Ci do gustu obraz Lekcja anatomii doktora Tulpa pędzla Rembrandta. Sprawdź historię obrazu i dowiedz się gdzie wpasuje się jego reprodukcja! Zapraszamy do lektury.

Obraz Lekcja anatomii doktora Tulpa

Dzieło zatytułowane Lekcja anatomii doktora Tulpa to obraz namalowany w 1632 roku przez holenderskiego artystę – Rembrandta. Przedstawia jedną z wielu, przeprowadzanych w tamtym czasie w Amsterdamie, publicznych sekcji zwłok. Na płótnie możemy zobaczyć sekcję zwłok złodzieja poddanego karze śmierci, przeprowadzaną przez młodego lekarza – tytułowego Nicolaesa Tulpa. Jego postać wyraźnie wyróżnia się na tle innych mężczyzn. Odróżnia go strój w kolorze głębokiej czerni, a także nakrycie głowy i długa, ciemna broda. Wydaje się być osobą chłodną, a nawet nieco mroczną. Dzieło Rembrandta stało się niejako świadectwem barbarzyńskich praktyk, którym oddawało się holenderskie społeczeństwo w XVII wieku. Jest ono obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów artysty.

Gdzie najlepiej sprawdzi się jego reprodukcja?

Wspomniany obraz jest dziełem dość wyjątkowym. Przedstawia bowiem sekcję zwłok i królują na nim ciemne barwy. Nadaje mu to mroczny, a wręcz dramatyczny charakter. Będzie doskonałym uzupełnieniem aranżacji bardzo minimalistycznie urządzonego, nowoczesnego salonu. Świetnie sprawdzi się również w domowym biurze czy sypialni osoby pasjonującej się sztuką. Jest to dzieło niebanalne, które przyciągnie wzrok gości i zaskoczy ich. Jeśli jesteś fanem takich rozwiązań, postaw na wysokiej jakości reprodukcję dzieła w dużym rozmiarze.