co niszczy patelnie

Patelnie i garnki to naczynia stanowiące wyposażenie niemal każdego domostwa. Bez nich przyrządzenie jakiejkolwiek potrawy byłoby praktycznie niemożliwe. Dobre i sprawdzone patelnie mogą służyć latami. Aby tak się stało, ich użytkownik powinien unikać wszystkiego co niszczy patelnie i starannie dbać o ich pielęgnację. Czego unikać i jak czyścić naczynia, aby ich powłoki zachowały swoje właściwości na dłużej?

Co niszczy patelnie – tych czynności unikaj

Zależnie od typu posiadanej patelni, szkodliwe czynniki mogą być różne. To, co zabójcze dla naczyń teflonowych może być zupełnie bez znaczenia dla patelni tytanowych. Co niszczy patelnie niezależnie od materiału, z którego są wykonane?

Uszkodzenie patelni może wynikać między innymi z zalewania gorącego naczynia niezwłocznie po jego użyciu zimną wodą. Metal w takiej sytuacji odkształca się, a jego powierzchnia staje się nierówna. Powierzchnie zapobiegające przywieraniu mogą być natomiast prosto uszkodzone przez zastosowanie do mycia naczyń tzw. druciaka. Na tego typu uszkodzenia najbardziej podatne będą patelnie teflonowe, a najmniej tytanowe. 

co niszczy patelnie

Jak czyścić patelnie – sposoby na piękne naczynia na lata

Tylko właściwa pielęgnacja patelni pozwoli cieszyć się ulubionymi naczyniami przez długi czas. Jak powinna wyglądać? Jak unikać wszystkiego co niszczy patelnie? Po pierwsze, naczynia warto czyścić ręcznie. Podczas mycia w zmywarce detergent dłużej oddziałuje na ich powierzchnię, a dodatkowo elementy zmywarki mogą uszkodzić mechanicznie powłoki patelni. Po drugie, zawsze czyść patelnię po jej ostudzeniu. Jak już wspomnieliśmy, niezastosowanie tej zasady może skutkować jej deformacją.