masaż shiatsu

Spośród kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu różnych rodzajów masażu, to właśnie masaż shiatsu jest jednym z najchętniej wybieranych masaży przez klientów centrów spa oraz ośrodków rehabilitacyjnych. Ten z pozoru prosty i mało efektowny masaż, tak naprawdę potrafi zdziałać cuda dla naszego kręgosłupa oraz mięśni głębokich.

Skąd pochodzi technika masażu shiatsu?

Oficjalnie mówi się, iż masaż ten wywodzi się z Japonii. Jednakże jego historia sięga aż starożytnych Chin – prawie 3000 lat p.n.e. Według wielu naukowców masaż shiatsu stanowił w tamtych czasach element rytuału religijnego dopiero później zaczął być stosowany w medycynie ludowej. Okres największej popularności tego masażu przypada na XX wiek, kiedy to niejaki Tokujiro Namikoshi stworzył pierwszą szkołę shiatsu, które wywodzi się z metody Tui Na.

masaż shiatsu

Masaż shiatsu – na czym polega?

Nazwa masażu wywodzi się od japońskich słów “shi”, czyli palec oraz “atsu” , oznaczającego naciskać. Polega on na uciskaniu różnych punktów na ciele (stąd znany jest również jako masaż punktowy), co ma na celu odblokowanie tzw. kanałów energetycznych, przez które, zgodnie z filozofią japońską, przepływa energia Chi. Obecnie wielu masażystów posiada w swej ofercie ten rodzaj masażu. Dobrym rozwiązaniem są również profesjonalne fotele masujące z wbudowaną funkcją masażu shiatsu. Dzięki nowoczesnej technologii potrafią wiernie odtworzyć ten masaż punktowy.