aeracja trawnika

Jesteś właścicielem domu czy innej nieruchomości z ogródkiem? Na pewno marzy Ci się bujna i zielona połać gęstej trawy. Sprawdź czym jest aeracja trawnika, jak i dlaczego warto ją stosować! Podpowiadamy!

Na czym polega aeracja trawnika?

Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji to nie lada wyzwanie. Bardzo ciężko jest utrzymać cały sezon gęsty, przyjemny w dotyku trawnik w nasyconym, zielonym kolorze. Aby wspomóc naszą trawę możemy stosować najróżniejsze sposoby. Jednym z nich jest właśnie tytułowa aeracja trawnika. Czym tak naprawdę jest? To nic innego jak jego napowietrzanie. Mówiąc bardziej szczegółowo, polega na rozluźnieniu zbitej gleby i stosowana jest najcześciej w przypadku gleb średnich oraz ciężkich. Takie napowietrzanie wykonuje się nakłuwając ziemię specjalnymi szpikulcami do głębokości od trzech do nawet dziesięciu centymetrów, zachowując około dziesięciocentymetrowe odstępy.

Dlaczego warto ją stosować w ogrodzie?

Napowietrzając glebę poprzez stosowanie aeracji tworzymy zagłębienia w ziemi, co znacznie poprawia cyrkulację powietrza, a także zwiększa dostęp wody i ewentualnego nawozu do głębszych jej warstw. Opady, czy też woda podczas podlewania, nie tworzą kałuż, a jedynie doskonale nawadniają system korzeniowy. Takie wspomaganie przyda się trawnikowi szczególnie po zimie, kiedy przez kilka miesięcy leżał na nim śnieg czy błoto. Poprawnie wykonana aeracja zapobiegnie żółknieniu trawy, a także sprawi, że odrośnie silniejsza, elastyczniejsza i bardziej zielona. Chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej? Koniecznie zajrzyj do artykułu na stronie Magazynu Ceneo: https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/aeracja-trawnika.