zimowanie sukulentów

Sukulenty uchodzą za rośliny raczej łatwe w uprawie – przecież nie wymagają szczególnej pielęgnacji i jak zapomnimy o ich podlewaniu i tak dobrze sobie poradzą. Jednak prawda jest taka, że aby cieszyć się rośliną w dobrej kondycji, trzeba wiedzieć, jak o nią dbać. Jedną z istotnych kwestii jest zimowanie sukulentów – mało kto wie, że nawet jeśli trzymamy je w mieszkaniu, zimą ich potrzeby są inne. Jak więc o nie zadbać?

Gdzie ustawić sukulenty i jak je podlewać?

Zimowanie sukulentów przypada od października do lutego, ewentualnie marca. Jak się do tego przygotować? Przestaw roślinę w nieco chłodniejsze miejsce, np. takie gdzie będzie 10-15 stopni. Doskonale, jeśli będą tam podobne warunki odnośnie nasłonecznienia. Jeśli nie masz takiej możliwości, skup się na ograniczaniu podlewania. Raz na miesiąc, a nawet rzadziej – twoja roślina najlepiej poradzi sobie w takich właśnie warunkach!

zimowanie sukulentow

Zimowanie sukulentów w ogrodzie

A co z roślinami, którym cały okres zimowy przyjdzie spędzić na zewnątrz w ogrodzie? Konieczne będzie osłonięcie ich przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Przykryj rośliny słomą lub agrowłókniną, dzięki czemu osłonisz je przed śniegiem i zapewnisz odpowiednią temperaturę. Ważne jest też zabezpieczenie rośliny przed wilgocią. Przyda się podłoże przepuszczające wodę, a także brak podlewania, aż do wiosny.